/* */

PDA

View Full Version : Finnish language!



Samiira
03-06-2007, 03:14 PM
Salaama Aleikum

Does anyone of you speak Finnish language? :)
Reply

Login/Register to hide ads. Scroll down for more posts
queenmuslimah
03-06-2007, 03:20 PM
i dont but i would like to:statisfie
Reply

queenmuslimah
03-06-2007, 03:21 PM
if u do u could teach few words?:)
Reply

Samiira
03-06-2007, 03:23 PM
It is not that difficult really!
Reply

Welcome, Guest!
Hey there! Looks like you're enjoying the discussion, but you're not signed up for an account.

When you create an account, you can participate in the discussions and share your thoughts. You also get notifications, here and via email, whenever new posts are made. And you can like posts and make new friends.
Sign Up
Al-Zaara
03-06-2007, 03:28 PM
:sl:

I live in Finland.

:D
Reply

Samiira
03-06-2007, 03:28 PM
What would you like to learn
Reply

Samiira
03-06-2007, 03:30 PM
Another sister from Finland, mashaallah. Mitä kuuluu?
Reply

Al-Zaara
03-06-2007, 03:33 PM
Kiitos hyvin, alhamdulillah. :D MashaAllah, toinen Muslimi tyttö Suomesta. Luulin olevani ainoa. Miten sinulle kuuluu? Miten löysit tämän foorumin?
Reply

Samiira
03-06-2007, 03:44 PM
Alhamdulilah minulla kuuluu hyvää. Olen ollut kauankin tämän foorumin jäsen, mutta passiivinen käyttäjä. Nyt kun on hankittu tietokone kotiin niin pääse kirjoittamaan entistä enemmän, Insha Allah. Miten sinä olet päättynyt tähän foorumiin.
Reply

Al-Zaara
03-06-2007, 03:53 PM
Jaja, niin minä ihmettelinkin miten en ole nähnyt sinua.

No minä olen ollut tällä jäsen yli vuoden jo, mashaAllah, minä viihdyn niin hyvin! Kun oli Eid minulta pyydettin tulla yksi johtajista. Sen jälkeen tänne tuleminen on tullut "työksi". Alhamdulillah, ihana työ! Kiitos että liittyin, minun Englanti on jo paljon parempi kuin ennen. :p

Jos saan kysyä, oletko sinä suomalainen vai?
Reply

Samiira
03-06-2007, 04:13 PM
Onneksi olkoon johtajan paikasta :statisfie se on varmaan aika haastava ja monipuolinen työ. Itse asiassa olen kotoisin Somaliasta mutta olen asunut Suomessa kohta 17 vuotta joten olen 95 % somalialainen ja 5% suomalainen.:D

Älä sitten ihmettele jos joskus kirjoitan sanoja väärin.:rollseyes. En tunne tätä foorumia hyvin, mutta yritän tässä pikku hiljaa perehtyä paremmin.
Reply

Al-Zaara
03-06-2007, 06:09 PM
Kiitos paljon, on se aika haastava mutta pikku hiljaa oppii.

Älähän nyt, mielestäni kirjoitat aivan sujuvasti mashaAllah. Ainakin parempi kuin minä. :p
Itse olen Kosovosta, ja olen asunut Suomessa nyt yli 14 vuotta. :D Ikäni on 16, tänä vuonna täytän 17, inshaAllah. En ole hyvä matematiikassa, siispä en edes yritä laskelmoida kuinka monta prosenttia olen suomalainen. :blind:

Olen varma että tulet viihtymään oikein mukavasti. :) Siskot ovat todella ystävällisiä ja ymmärrettäväisiä, mashaAllah, niin veljetkin. Ja täällä on moni jotka ovat hyvin oppineita Islamista. Alhamdulillah. :D

Jatka samaan mallin, ja inshaAllah liittyt pian meidän Sisters' Sectioniin.

:sl:
Reply

Samiira
03-07-2007, 06:26 PM
:sl:

Maasha Allah, olet niin nuori ja pidät kiinni hyvin islam uskonnosta olen todella ylpeä sinusta jatka samaa mallia, sisko: statisfie. Kyllä, sinäkin hallitset hyvin suomenkieltä ja sen matikan opit varmasti, ainahan täytyy olla mutkia matkan varrella et pääse helposti :D

Kyllä siltä tuntuu, että täällä on mukavia siskoja täytyy vaan tutustua paremmin, insha Allah. Kutsun sinua tästä lähtien pikku siskoksi, et kai pahastu siitä?
Reply

queenmuslimah
03-08-2007, 02:28 PM
wow..........i would like to learn how to say....how are u? and wat is ur name? and also............the alphabets if that is possible...:D
Reply

aLiTTLeTiMe
03-08-2007, 04:16 PM
oo nice conversation.but we cant understand anything :)
Reply

Al-Zaara
03-08-2007, 05:31 PM
format_quote Originally Posted by Samiira
:sl:

Maasha Allah, olet niin nuori ja pidät kiinni hyvin islam uskonnosta olen todella ylpeä sinusta jatka samaa mallia, sisko: statisfie.
:w:

JazakAllah khair. Yritän vain parhaani. :-[

Kyllä, sinäkin hallitset hyvin suomenkieltä ja sen matikan opit varmasti, ainahan täytyy olla mutkia matkan varrella et pääse helposti :D
Haha... Joo niin se varmaan on. Mutta itse käyn ruotsalaisessa lukiossa, niinpä minulla on ainakin syy miksi suomenkieleni ei nyt kirjaimellisesti loistaa. :p

Kyllä siltä tuntuu, että täällä on mukavia siskoja täytyy vaan tutustua paremmin, insha Allah. Kutsun sinua tästä lähtien pikku siskoksi, et kai pahastu siitä?
Enhän minä, iso sisko! :D
Reply

Al-Zaara
03-08-2007, 05:42 PM
format_quote Originally Posted by queenmuslimah
wow..........i would like to learn how to say....how are u? and wat is ur name? and also............the alphabets if that is possible...:D
:sl:

How are you doing? = Miten sinulle kuulu?

What is your name? = Mikä sinun nimesi on?


The Finnish alphabet:

A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, Ä, Ö.
Reply

aLiTTLeTiMe
03-09-2007, 03:05 PM
thank you sis...we should learn :)
Reply

PSmuslim
03-15-2007, 11:33 AM
Wa alaikummussalam wa rahmatullahi wa barakaatu,

vai on taalla siis perati kaksi siskoa Suomesta. Ja yksi moderaattorina, maasha Allah! :)
Reply

Al-Zaara
03-15-2007, 04:59 PM
:sl:

Aivan niin. :D Oletko sinä veli vai sisko?

Nyt ollaan 3 Muslimeja jotka osaavat puhua suomea! MashaAllah.
Reply

Pk_#2
03-15-2007, 05:01 PM
LOL zaa zuu u lil fish

I love finnish ppl! :p
Reply

PSmuslim
03-16-2007, 06:40 PM
Assalaamualaikum,

siskojahan tässä ollaan :)
Reply

PSmuslim
03-16-2007, 06:43 PM
format_quote Originally Posted by |)431)M1
LOL zaa zuu u lil fish

I love finnish ppl! :p

LOL
:rollseyes
Reply

M2A^AKIB^
03-17-2007, 12:47 PM
Finny Sounds Pretty Cool!
ONLY PPL IN FINLAND SPEAK IT?
Reply

Al-Zaara
03-17-2007, 12:54 PM
^^ Yeah, I think so. There might be some in Sweden and a few in Russia too... Otherwise, only Finland. :)

The language might not be that useful universally speaking.
Reply

PSmuslim
03-19-2007, 09:51 AM
format_quote Originally Posted by Al-Zaara
The language might not be that useful universally speaking.
But that's just a good thing while no one understand us. If you can speak just English you can't escape anywhere....... (or I guess there are some countries where people still don't know English so well...)
Reply

Strzelecki
03-19-2007, 09:55 AM
I speak a little. Not enough, though.
Reply

PSmuslim
03-19-2007, 10:00 AM
that's great.
Reply

Al-Zaara
03-19-2007, 12:05 PM
format_quote Originally Posted by PSmuslim
But that's just a good thing while no one understand us. If you can speak just English you can't escape anywhere....... (or I guess there are some countries where people still don't know English so well...)
Yeah... I guess so. :p But it's not that useful if you've studied here (most in Finnish) and would like to work, for example, in England. Oh well, that's life. :D
Reply

back_to_faith
04-03-2007, 01:59 AM
format_quote Originally Posted by Samiira
Salaama Aleikum

Does anyone of you speak Finnish language? :)


KORAANIN PERUSKÄSITTEET


http://www.harunyahia.com/other/fi/b...sitteet_01.php
Reply

Camomilla
04-03-2007, 07:53 AM
:sl: :)
I speak Finnish too:D
On mukavaa tavata teidät kaikki!
= It's nice to meet u all!
correct me if I'm wrong:-[
I also know little bit French:) , not so good:-[
Masha Allah, It's really nice to know that yall can speak:D
:w:
Reply

Camomilla
04-03-2007, 07:57 AM
format_quote Originally Posted by back_to_faith
:sl:
I know this site, It's really good!
There are nice pictures:)
:w:
Reply

PSmuslim
04-03-2007, 08:51 PM
Wa alaikummussalam,

voi voi, näyttää pahasti siltä, että maailmalla ihmiset puhuu sittenkin suomea! Nyt ei voi enää niin vapaasti juoruilla muualla päin maailmaa =(. No ei vaiskaan, ei tässä suruilla, onhan se hieno asia, että Suomi pidetään niin siistinä maana, että sen kieltäkin tahdotaan oppia. :)
Reply

Al-Zaara
04-04-2007, 07:10 AM
format_quote Originally Posted by PSmuslim
Wa alaikummussalam,

voi voi, näyttää pahasti siltä, että maailmalla ihmiset puhuu sittenkin suomea! Nyt ei voi enää niin vapaasti juoruilla muualla päin maailmaa =(. No ei vaiskaan, ei tässä suruilla, onhan se hieno asia, että Suomi pidetään niin siistinä maana, että sen kieltäkin tahdotaan oppia. :)
Asselamu aleykum wa rahmetallahu,

Jo niin varmaan! Se on vain niin että suomalaiset aina tapavat muita suomalaisia, missä me nyt vaan olemme... Meillä oli vain onnea. :phew Tai se on vain meidän kohtalo. :D

Itse en osa nyt ihan sujuvasti puhua suomea, koska käyn ruotsalaisessa lukiossa, siispä etukäteen sanon anteeksi jos kirjoitan jotain väärin, pääasia on että tajutte mistä puhun... No, tämäkin on joskus vaikeaa. :exhausted :p lol

Suomi on kyllä hieno maa, mashaAllah. Olen kuullut että varsinkin japanilaiset ovat kiinnostuneet oppimaan suomen kieltä! Outoa eikö niin?
Reply

Camomilla
04-04-2007, 07:26 AM
format_quote Originally Posted by Al-Zaara
Asselamu aleykum wa rahmetallahu,

Jo niin varmaan! Se on vain niin että suomalaiset aina tapavat muita suomalaisia, missä me nyt vaan olemme... Meillä oli vain onnea. :phew Tai se on vain meidän kohtalo. :D

Itse en osa nyt ihan sujuvasti puhua suomea, koska käyn ruotsalaisessa lukiossa, siispä etukäteen sanon anteeksi jos kirjoitan jotain väärin, pääasia on että tajutte mistä puhun... No, tämäkin on joskus vaikeaa. :exhausted :p lol

Suomi on kyllä hieno maa, mashaAllah. Olen kuullut että varsinkin japanilaiset ovat kiinnostuneet oppimaan suomen kieltä! Outoa eikö niin?
:sl: :D

Älä pyydä turhia anteeksi:)

Totta, myös suomalaiset ovat kiinostuneita opiskelemaan Japanin kielt
:w:
Reply

Camomilla
04-04-2007, 07:27 AM
format_quote Originally Posted by PSmuslim
Wa alaikummussalam,

voi voi, näyttää pahasti siltä, että maailmalla ihmiset puhuu sittenkin suomea! Nyt ei voi enää niin vapaasti juoruilla muualla päin maailmaa =(. No ei vaiskaan, ei tässä suruilla, onhan se hieno asia, että Suomi pidetään niin siistinä maana, että sen kieltäkin tahdotaan oppia. :)
:sl: :D
Oletko sinä suomalainen?
:)
Reply

PSmuslim
04-05-2007, 07:09 AM
format_quote Originally Posted by Camilla
:sl: :D
Oletko sinä suomalainen?
:)
Hehee, no olen sitäkin... :exhausted Oletko sinä suomalainen?

Niin, aika hassua, että japanilaiset tahtovat kaiken maailman ihmisistä oppia suomea. No olen minä kuullut siitäkin, että Saksassa myös on ihmisiä, jotka on oikeesti Suomi-faneja. :X

Al-Zaara, suomenkielesi on todellakin ymmärrettävää, maasha Allah. Aika jännä, että käyt ruotsinkielistä koulua. Millainen paikka se semmonen on?
Reply

Al-Zaara
04-05-2007, 07:55 AM
format_quote Originally Posted by PSmuslim
Hehee, no olen sitäkin... :exhausted Oletko sinä suomalainen?

Niin, aika hassua, että japanilaiset tahtovat kaiken maailman ihmisistä oppia suomea. No olen minä kuullut siitäkin, että Saksassa myös on ihmisiä, jotka on oikeesti Suomi-faneja. :X

Al-Zaara, suomenkielesi on todellakin ymmärrettävää, maasha Allah. Aika jännä, että käyt ruotsinkielistä koulua. Millainen paikka se semmonen on?
Itse en ole suomalainen, mutta olen asunut täällä koko elämäni. Hehe.

lol Kyllä Saksassa on faneja, kävin siellä viime kesällä ja kyllä ne kehuivat Suomi maata aivan kuin ne olisivat suomalaisia itse. Hassua. :p
Tässä Turussa on ruotsalainen lukio, alhamdulillah. Mistä päin te kaksi olette? :?
Reply

PSmuslim
04-05-2007, 12:36 PM
Pohjolastahan minä, tarkempaa asuinkuntaa en tahdo mainita. Turussa vaikuttaa olevan paljon muslimeja maasha Allah! :)
Reply

Camomilla
04-05-2007, 01:12 PM
:sl: :D
No, mä en itse asiassa oo suomalainen:D
Mä oon Espoosta:D
Mitä kaikille kuuluu?
:w:
Reply

Samiira
04-07-2007, 12:01 PM
Salaama Aleikum

Kiva nähdä, että suomalaisia siskoja löytyy tästä foorumista, maasha Allah. PSmuslim ja Camilla tervetuloa foorumiin minunkin puolesta. En pääse niin usein kirjoittelemaan tänne foorumiin, mutta yritän parhaani mukaan olla ajan tasalla. Insha Allah.
Reply

PSmuslim
04-08-2007, 06:17 PM
Wa alaikummussalam,

kiitos Samiira. :) En minäkään enää käy näillä sivuistoilla niin usein. Tykkään kuitenkin tästä foorumista ehkä toiseksi eniten oman paikkakunnan foorumin jälkeen, ihmiset on aika huumorintajuisia ja osa vaikuttaa tietävän islamista paljon. Ilmapiirikin on melko leppoisa. :)
Reply

Camomilla
04-10-2007, 09:25 AM
:sl: :D
En mäkään aina ehi:D
:w:
Reply

sister herb
08-13-2007, 07:19 AM
Salaam alaykum siskot;

kas kas... Mä etsin aina näiltä islam-foorumeilta toisia suomalaisia mutta yleensä huonolla menestyksellä. :D Lisätään nyt sitten yksi sisko Suomesta vielä mukaan. Mä olen ihan syntyperäinen suomalainen; muslimina olen ollut vaan viimeiset 12 vuotta, vaikka ikä on jossain varhaisessa keski-iässä, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan... ;D

Ihan kiva foorumi tämäkin on - olen vaan jäsenenä niin monella muullakin (ja parilla niistä moderaattorina) ettei tahdo aika riittää joka foorumille.

Hyvää loppukesän jatkoa vaan toisillekin suomalaisille täällä. Nyt pitää taas rientää eteenpäin.

terveisin
sister Harb
:muslimah:
Reply

Camomilla
08-19-2007, 04:07 PM
moi sister-harb!
kivaa tavata toista Islamilaista siskoa :)
Reply

Samiira
09-28-2007, 05:58 AM
:sl:

Mitäs teille kaikki kuuluu? alhamdulilah, en ole vähän aikaa kirjoittanut tälle foorumiile olen vaan lukenut ohi mennen muiden viestiä ja nyt päätin ottaa itsestäni niskasta kiinni ja kirjoittaa muutamaa riviä tänne :smile: . Haluaisn toivottaa ensin teille Ramadan Mubark ja hyväksyköön Allah meidän paasto Aamiin.

Miten ramadaan on edistynyt tähän asti?. Alhamulillah mulla on mennyt hyvin. Haluaisin tietää, miten teihin on suhtauduttu teidäin paastoaminen työpaikkoilla tai kouluissa?. Alhamdulilah minun työpaikkalla he olivat kovin ymmärttäväisiä. Työpaikan ruokalan kanssa tehtiin sopimus, että saan otta päivän lounas aina mukaan kotiin.
Reply

Camomilla
09-28-2007, 07:57 AM
:sl:
Kivaa kuulla sisko Samiira.
En oo itse kirjoitellut tässä foorumissa.
Koulussa on vaikeaa paastoa, varsinkin kun koulussa on sellaisia jotka jatkuvasti kiroilee ja musiikkia kuuluu kaikkialla, varsinkin aamun avauksessa :enough!: :-\ ja sellaisiahan ei ole kivaa kuulla kun on paastossa, eeks vaan?
muutenkin on mennyt ihan hyvin :D
olisi kyllä kivaa jos tähän foorumiin tulisi lisää ihmisiä juttelemaan...
:peace: :thankyou:
:w:
Reply

Pk_#2
09-28-2007, 08:08 AM
:o How do you say, 'i can't sleep?' LOL

*waves @ cam*
Reply

Al-Zaara
09-28-2007, 08:26 AM
format_quote Originally Posted by Samiira
:sl:

Mitäs teille kaikki kuuluu? alhamdulilah, en ole vähän aikaa kirjoittanut tälle foorumiile olen vaan lukenut ohi mennen muiden viestiä ja nyt päätin ottaa itsestäni niskasta kiinni ja kirjoittaa muutamaa riviä tänne :smile: . Haluaisn toivottaa ensin teille Ramadan Mubark ja hyväksyköön Allah meidän paasto Aamiin.

Miten ramadaan on edistynyt tähän asti?. Alhamulillah mulla on mennyt hyvin. Haluaisin tietää, miten teihin on suhtauduttu teidäin paastoaminen työpaikkoilla tai kouluissa?. Alhamdulilah minun työpaikkalla he olivat kovin ymmärttäväisiä. Työpaikan ruokalan kanssa tehtiin sopimus, että saan otta päivän lounas aina mukaan kotiin.
Aleykum selam,

Amiin dualle ja Ramazan mübarek sinullekin!

Elhamdulillah että olet kunnossa sisko Samiira ja että Ramadan menee hyvin sinullekin. Luulin jo että olitte unohtaneet tulla käymään tänne (siis te suomalais-muslimit). lol

Wow, sinun työpaikkasi kuulosta ihanalta! Mukavaa että ne jopa antaa päivän lounas sinulle mukaan kotiin.. MashaAllah. =)

Ramadan menee kyllä hyvin minulle, elhamdulillah, vaikka on uskomaton vaikeeta minulle saapua ajoissa tunnille aamulla, kun en vaan jaksaa herätä. :hmm:

No ei nyt koulussa mitään erityistä on tapahtunut. Ystävät tietävät että paaston ja ovat siellä tukena kun on lounas aika. :p


format_quote Originally Posted by Camomilla
:sl:
Kivaa kuulla sisko Samiira.
En oo itse kirjoitellut tässä foorumissa.
Koulussa on vaikeaa paastoa, varsinkin kun koulussa on sellaisia jotka jatkuvasti kiroilee ja musiikkia kuuluu kaikkialla, varsinkin aamun avauksessa :enough!: :-\ ja sellaisiahan ei ole kivaa kuulla kun on paastossa, eeks vaan?
muutenkin on mennyt ihan hyvin :D
olisi kyllä kivaa jos tähän foorumiin tulisi lisää ihmisiä juttelemaan...
:peace: :thankyou:
:w:
Aleykum selam sisko Camomilla,

Kivaa kuulla sinustakin, mashaAllah. =) Ramazan mübarek sinullekin! :D

Ikävää että koulussasi on vaikeaa paastoa... :confused: Mutta minä itse kun olen rukoillut pari dua jo aamullla, tunnen itseni paremmaksi ja eivät ne kirosanat tai musiikki enää häiritsee niin kovasti, jos niitä edes ole. Minun koulussani ei kyllä kiroillaan niin pahasti, eikä muusiikki kuuluu mistään. Elhamdulillah. :smile: Ehkä ruotsalaiskoulut ovat erilaisia kun suomalaiskoulut... :? Tai ehkä se vaan riippu siitä, onko se ala- tai ylä-aste vai lukio ja niin edelleen...
Reply

Al-Zaara
09-28-2007, 08:27 AM
format_quote Originally Posted by Umma Wasat
:o How do you say, 'i can't sleep?' LOL

*waves @ cam*
Selam aleykum,

' I can't sleep '

En pysty nukkumaan. or En voi nukkua.
Reply

Pk_#2
09-28-2007, 08:55 AM
'En voi nukkua' :shade:

Lol jazakillah khair, :D
Reply

sister herb
09-28-2007, 07:34 PM
Salaam alaykum kaikki suomalaiset sisareni;

mun 12. ramadanini sujuu hyvin; extrana että autan yhtä suomalaista kristittyä tutustumaan islamiin. :thumbs_up Hän on lisäks lähiaikoina menossa muslimin kanssa naimisiin. ;D

sisarenne
sister Harb
Reply

Libinette
09-29-2007, 01:56 PM
sister harb!!!!!!!
Found ya!! Remember me?? that's soo cool :)
Reply

Camomilla
09-29-2007, 06:04 PM
format_quote Originally Posted by Al-Zaara

Aleykum selam sisko Camomilla,

Kivaa kuulla sinustakin, mashaAllah. =) Ramazan mübarek sinullekin! :D

Ikävää että koulussasi on vaikeaa paastoa... :confused: Mutta minä itse kun olen rukoillut pari dua jo aamullla, tunnen itseni paremmaksi ja eivät ne kirosanat tai musiikki enää häiritsee niin kovasti, jos niitä edes ole. Minun koulussani ei kyllä kiroillaan niin pahasti, eikä muusiikki kuuluu mistään. Elhamdulillah. :smile: Ehkä ruotsalaiskoulut ovat erilaisia kun suomalaiskoulut... :? Tai ehkä se vaan riippu siitä, onko se ala- tai ylä-aste vai lukio ja niin edelleen...
totta :)
Reply

Camomilla
09-29-2007, 06:05 PM
format_quote Originally Posted by Umma Wasat
'En voi nukkua' :shade:

Lol jazakillah khair, :D
how are you doing sister? :thankyou:
wanna learn Finnish? :coolious:
Reply

sister herb
09-30-2007, 03:06 PM
format_quote Originally Posted by Libinette
sister harb!!!!!!!
Found ya!! Remember me?? that's soo cool :)
Salaam alaykum

:cry: I have no idea who you are...
Reply

Samiira
10-01-2007, 07:12 AM
sl:

Maashallah, että teidän kaikkien paasto etenee hyvin. En ole unohtanut teitä sisko al Zaara on ollut vain kiirettä . Miten lukio sujuu, onko kohta tulossa ylioppilas kokeet?.

Sisko harb teet kyllä tärkeätä dawah, maashallah jatka samaa mallia. Meidän jokaisen muslimin pitäisi tehdä dawah aina kun siihen tulee mahdollisuus.

:w:
Reply

Libinette
10-03-2007, 02:10 PM
format_quote Originally Posted by sister harb
Salaam alaykum

:cry: I have no idea who you are...
haha, never mind sista, the importsnce is that i remember ya
i'm from TTI:smile:
Reply

sister herb
10-03-2007, 02:47 PM
format_quote Originally Posted by Libinette
haha, never mind sista, the importsnce is that i remember ya
i'm from TTI:smile:
Salaam alaykum;

oh from TTI. Then nice to meet you also in here. :D
Reply

sister herb
11-28-2007, 08:04 AM
Salaam siskoille;

ei tämä suomalaisosasto kovin aktiiviselta täällä vaikuta :cry: No, kaikilla meillä on varmaan omat kiireemme ja ehkä muitakin forumeita joilla kahlailla.

Toivottavasti Ramadaninne sujui hyvin ja elämä myös siitä eteenpäin. :thankyou:

sisarenne Harb
Reply

Camomilla
11-28-2007, 09:33 AM
format_quote Originally Posted by sister harb
Salaam siskoille;

ei tämä suomalaisosasto kovin aktiiviselta täällä vaikuta :cry: No, kaikilla meillä on varmaan omat kiireemme ja ehkä muitakin forumeita joilla kahlailla.

Toivottavasti Ramadaninne sujui hyvin ja elämä myös siitä eteenpäin. :thankyou:

sisarenne Harb
:sl:
joo, mä kyllä ymmärrän sinua:cry:
olisi kivaa jos tässä olisi enemmän ihmisiä...imsad:rolleyes:
:D ei se mitään
Reply

moslema4ever
12-06-2007, 12:54 PM
Assalamu Aleikum siskot!

En olekaan ainoa suomalainen täällä, hiphei :statisfie

Löysin tän foorumin ihan hetki sitten ja päätin liittyä. :D
Reply

Al-Zaara
12-06-2007, 02:52 PM
format_quote Originally Posted by moslema4ever
Assalamu Aleikum siskot!

En olekaan ainoa suomalainen täällä, hiphei :statisfie

Löysin tän foorumin ihan hetki sitten ja päätin liittyä. :D
Aleykum selam!

Yay! Terve, inshaAllah viihdyt täällä! :D
Reply

moslema4ever
12-06-2007, 02:57 PM
Kiitos Al-Zaara! :statisfie

ja hyvää itsenäisyyspäivää Suomelle! :peace:

Ainiin, sellasen voisin mainita, että palasin Islamiin noin vuosi sitten. Tiedoksi vain kaikille, hihi. :okay:
Reply

Al-Zaara
12-06-2007, 03:03 PM
format_quote Originally Posted by moslema4ever
Kiitos Al-Zaara! :statisfie

ja hyvää itsenäisyyspäivää Suomelle! :peace:
Niin, go Suomi! :shade: oikeest, 90 vuotta on pitkä aika.

Ainiin, sellasen voisin mainita, että palasin Islamiin noin vuosi sitten. Tiedoksi vain kaikille, hihi. :okay:
MashaAllah!!! Niiin ihanaaaa!! :peace:InshaAllah se ei tuntuu vaikeelta enää ja pysyt Muslimiksi kuolemaan asti! :cry:(InshaAllah, toivon meille kaikille samaa. )
Reply

Camomilla
12-06-2007, 03:24 PM
format_quote Originally Posted by Al-Zaara

MashaAllah!!! Niiin ihanaaaa!! :peace:InshaAllah se ei tuntuu vaikeelta enää ja pysyt Muslimiksi kuolemaan asti! :cry:(InshaAllah, toivon meille kaikille samaa. )
Insha Allah! :cry:
joskus kun ajattelen kuolemaa, mietin mihin mä ajon päättyä...
oletko nähny sen videon, jonka postitin?
se kertoo kuolemasta, erittäin hyvä muistuttaja.
Reply

Samiira
12-21-2007, 11:19 AM
:sl: siskot!!

Mitäs teille kuuluu? Hyvää Iid:ä teille :smile:. En ole pitkään aikaan käynyt tällä foorumille opiskelun ja töiden takia. Miten teidän iid juhla on mennyt?. Minä vietin vanhempien luona oli kiva nähdä heitä.

Haluaisin muuten kysyä teiltä, missä te käytte opiskelemassa uskontoa täältä pääkaupuni seudulta?. Kyllä netistäkin löytyy todella hyvin tietoja mutta toivoisi, että voisi kysyä joskus suoraan joltakin imaamilta tai joku joka tietää uskonnosta paremmin. :embarrass
Reply

sister herb
12-22-2007, 01:17 PM
:sl:

http://www.tulevaisuus.org/keskustelu/

tuolla on siskoja Helsingistä. Taitaa olla ainoa suomenkielinen sunnaforumi.

:D
Reply

Al-Zaara
04-11-2008, 05:28 PM
format_quote Originally Posted by sister harb
:sl:

http://www.tulevaisuus.org/keskustelu/

tuolla on siskoja Helsingistä. Taitaa olla ainoa suomenkielinen sunnaforumi.

:D
Aleykum selam,

Oho, en nähnyt tätä viestiä aiemmin! Kiitos! :D
Reply

Umar001
04-11-2008, 05:59 PM
As Salaam Alaykum,

Heres my try at finish:

On mukavaa tavata teidät kaikki!!!

vuotta on pitkä aika, tuolla on siskoja Helsingistä.
oletko nähny sen videon, jonka postitin?

jotka, jotka...hehe.

?
Reply

Al-Zaara
04-13-2008, 02:27 PM
format_quote Originally Posted by Al Habeshi
As Salaam Alaykum,

Heres my try at finish:

On mukavaa tavata teidät kaikki!!!

vuotta on pitkä aika, tuolla on siskoja Helsingistä.
oletko nähny sen videon, jonka postitin?

jotka, jotka...hehe.

?
Aleykum selam,

Hehe, that post as a whole didn't make much sense. :X

The first sentence was perfect, though. And "oletko nähny sen videon, jonka postitin?" makes also sense, but which video are you referring to?

:D
Reply

Umar001
04-13-2008, 08:30 PM
Salaam Alaykum,

can you translate what I said please, I wanna know.
Reply

Al-Zaara
04-14-2008, 08:37 AM
On mukavaa tavata teidät kaikki!!!

It's nice to meet you all

vuotta on pitkä aika, tuolla on siskoja Helsingistä.

Year is a long time, there are sisters from Helsinki

oletko nähny sen videon, jonka postitin?

Have you seen the video, that I posted?

jotka, jotka...hehe.

? That that ?
Reply

Umar001
04-14-2008, 11:28 AM
Lol, I thought that jokta would have meant joking or jokes.
Reply

Al-Zaara
04-14-2008, 03:40 PM
format_quote Originally Posted by Al Habeshi
Lol, I thought that jokta would have meant joking or jokes.
Ooh. lol

It's "vitsi" = joke. :D I'm joking = vitsailen, I'm just joking = Vitsailen vaan.. etc.
Reply

FatimaAsSideqah
04-15-2008, 03:05 PM
kummallinen! :-[
Reply

------
04-15-2008, 03:08 PM
:salamext:

Minun nimeni on AhLAAM
Reply

Al-Zaara
04-15-2008, 04:17 PM
format_quote Originally Posted by RighteousLady
kummallinen! :-[
Hahaha! ;D

format_quote Originally Posted by AhLÄÄM
:salamext:

Minun nimeni on AhLAAM
Aleykum selam we rahmetallahu we berekathu,

Moi, AhLÄÄM. Sinulla on kaunis nimi!

Hello, AhLÄÄM. You've got a beautiful name.
Reply

------
04-15-2008, 06:56 PM
:salamext:

^ I got that off google... I don't really know finnish...

Reply

FatimaAsSideqah
04-15-2008, 06:57 PM
^ Same as me! :-[ loq.
Reply

sister herb
04-16-2008, 07:58 AM
:sl:

:D

Vaikuttaa siltä että suomen kieli herättää täällä kiinnostusta. Vähän erikoinenhan se tosin onkin. Kiitoksia vain!

:statisfie

Thanks that our "a little strange" language seems to draw attention here. (Wow - the translation of 3 sentences will fit in one by english.)

;D
Reply

------
04-16-2008, 03:19 PM
:salamext:

Someone translate this into finnish: Al-zaara, you're the queen of fishes :D

(Al zaara chek ur Reps!) :D
Reply

Al-Zaara
04-16-2008, 07:31 PM
format_quote Originally Posted by AhLÄÄM
:salamext:

Someone translate this into finnish: Al-zaara, you're the queen of fishes :D

(Al zaara chek ur Reps!) :D
LOL

Al-Zaara, olet kalojen kuningatar. :D
Reply

Whatsthepoint
04-16-2008, 07:43 PM
suomi
Reply

Al-Zaara
04-16-2008, 08:19 PM
format_quote Originally Posted by Whatsthepoint
suomi
You know what's interesting with that word? I've been wondering for so long... What does Suomi mean? I've asked so many, none knew.. It's not translatable in Finnish or Swedish as far as I know.

When you say su and omi in Turkish, it means water and is it. Is it water?

Finland/Suomi is called "tuhansien järvien maa", "the land of thousand lakes". I found the connection interesting at least...:D
Reply

Whatsthepoint
04-16-2008, 08:39 PM
wiki:
The name Suomi (Finnish for "Finland") has uncertain origins but a strong candidate for a cognate is the proto-Baltic word *zeme meaning "land". According to an earlier theory the name was derived from suomaa (fen land) or suoniemi (fen cape).

The exonym Finland has resemblance with, e.g., the Scandinavian placenames Finnmark, Finnveden and hundreds of other toponyms starting with "Fin(n)" in Sweden and Norway. Some of these names are obviously derived from finnr, a Germanic word for a wanderer/finder and thus supposedly meaning nomadic "hunter-gatherers" or slash and burn agriculturists as opposed to the Germanic sedentary farmers and sea-faring traders and pirates. It is unknown how, why and when "Finnr" started to mean the people of Finland Proper in particular (from where the name spread from the 15th century onwards to mean the people of the whole country).

Among the first documents to mention "a land of the Finns" are two runestones. There is one in Söderby, Sweden, with the inscription finlont (U 582) and one in Gotland, a Swedish island in the Baltic Sea, with the inscription finlandi (G 319) dating from the eleventh century.[13]
Reply

Al-Zaara
04-17-2008, 04:32 AM
format_quote Originally Posted by Whatsthepoint
wiki:
That explains more in-depth the word Finland.

Yes, it did slightly suggest something for Suomi, but my finnish teachers have said most are weak theories and nobody is really sure.. There are ideas of course, but nothing water-proof.
Reply

Fishermans_eye
04-18-2008, 07:12 AM
Uutuus! Haha, love that one. I got it in my imported soap.

What does, päävääräävi mean?
Reply

sister herb
04-19-2008, 06:54 PM
format_quote Originally Posted by Fishermans_eye
Uutuus! Haha, love that one. I got it in my imported soap.

What does, päävääräävi mean?
It means nothing. In finnish language hasn´t that word at all.

:statisfie

Pää means head.

Väärä means wrong.

:rollseyes left of this word means... no meaning
Reply

jyry
04-24-2008, 11:23 AM
format_quote Originally Posted by sister harb
It means nothing. In finnish language hasn´t that word at all.

:statisfie

Pää means head.

Väärä means wrong.

:rollseyes left of this word means... no meaning
Impossible to say, it could mean everything or nothing.. But a word like that no exist.

But there is a word "räävi", which probably comes from "rääpiä" / "rääpiäiset". But it is in some kind of dialect. In Finnish there are several dialects. Even Finns has difficult to understand some other Finn speakin funny-sounds dialect - like "savon murre" or "turun murre". Still, most of Finns speak common language, especially amongs youth. Literary language is general for all and when you start learning Finnish you start it from standard language.

Finnish is also said that it's hard for foreign. What makes Finnish hard? Well, there are lot of cases and no article or preposition like other languages have. When you for example say "on a table" or "on the table", Finns says only "pöydällä". Pöytä = a/the table and "-llä" means "on a/the". Also letter t change to d with this word. Or maybe some letter disappears, like "katto" -> "katolla" (one t is missing, "on a/the roof").

1) My apple is on my table.

a) Minun omena on minun pöydällä.
b) Omenani on pöydälläni.
c) Mun omena on mun pöydällä.

All sentences mean same. In Finnish you don't need to use word "my" (minun / mun) to own something. You can add genetive into the word itself.

My apple =>
"Omenani..."

.. on my table. =>
".. minun pöydällä." or "..pöydälläni"

Does it make sense? Yes it does, but it would be quite hard to understand at first.

Sentence c) Mun omena on mun pöydällä. is from spoken language. In spoken language world "minun" is shorten to be "mun". And most of Finns speak spoken language and genarally write it too (documents are always in literary language naturally).

There are 15 cases in Finnish.

nominative: a car = auto
genetive: cars = auton
partitive: ? = autoa (e.g. i was repairing a car)
translative: ? = autoksi (e.g. I though it was a car)
essive: = autona (e.g. It's not easy to be a car, LOL)
innessive: in a car = autossa (e.g. inside a car)
elative: from a car = autosta (e.g. stepping out of a car)
illative: to a car = autoon (e.g.going inside "into" a car)
adessive: by a car = autolla (e.g. i came by a car)
ablative: from a car = autolta (e.g. i came from a car)
allative: to a car = autolle (e.g. I went to a car)
abessive: without a car = autotta (e.g. i came without a car)
(komitatiivi in Finnish): with cars = autoineen (e.g. i came with cars, make a sense?)
(instruktiivi in Finnish): ? = autoin (don't know how to translate it)

Last three are rarely used cases, mostly in cases like (instruktiivi) "Häntä etsitiin kissoin ja koirin." (He was searched with cats and dogs.)

And of course, there is a case accusative also.

This works also vice versa. For Finns is hard to use correct prepositions. When I say "Olin ikkunassa..." (means literally "I was in a window...") but the correct preposition is "on" of course -> I was on a window..

Hard for foreign people, hard for Finns :)
Reply

jyry
04-24-2008, 11:30 AM
päävääräävi

Or "päämäärä" ?? Päämäärä is a word which means a goal.
Or "päivämäärä" ?? means a date like 24.4.2008.
Reply

Fishermans_eye
04-24-2008, 01:46 PM
format_quote Originally Posted by jyry
päävääräävi

Or "päämäärä" ?? Päämäärä is a word which means a goal.
Or "päivämäärä" ?? means a date like 24.4.2008.
I heard there is a language with 9 ä's? :D You Finns are funny!

This is a Swedish site making fun of Finland.

http://www.prakresor.fi/

Make sure to see the "videot".
Reply

sister herb
04-24-2008, 07:57 PM
:D

Very funny videos. Most of people in Finland can also speak by Swedish as here is 2 official languages... and in Lappland also Sami (Saame).

:statisfie
Reply

Fishermans_eye
04-24-2008, 10:01 PM
format_quote Originally Posted by sister harb
:D

Very funny videos. Most of people in Finland can also speak by Swedish as here is 2 official languages... and in Lappland also Sami (Saame).

:statisfie
Of course you do. Finland was Swedish for 600 years until the Russians stole you. Finland before Sweden was just a bunch of tribes. You are Sweden's ex colony so you speak Swedish. Just like Americans speak English and North Africans speak French and Mexicans speak Spanish.:D

Talar du svenska?
Reply

sister herb
04-25-2008, 06:57 AM
Ja.

But I hate to speak Swedish. :raging:

Talar du Sami?

:D
Reply

Fishermans_eye
04-25-2008, 12:44 PM
format_quote Originally Posted by sister harb
Ja.

But I hate to speak Swedish. :raging:

Talar du Sami?

:D
Nej det gör jag tyvärr inte. Finns inte så många här i Sverige tror det var runt 10.000 ungefär, 0,001% av befolkningen. I Finland och Norge är de många. Gör du det eller?
Reply

sister herb
04-26-2008, 06:14 AM
:-[

Jotenkin käsitin että tämän osion nimi on Finnish language.

Nej det gör jag tyvärr inte. Finns inte så många här i Sverige tror det var runt 10.000 ungefär, 0,001% av befolkningen. I Finland och Norge är de många. Gör du det eller?
Not Swedish... mutta ymmärsin kyllä tuonkin merkityksen.

:exhausted
Reply

jyry
04-26-2008, 09:38 AM
format_quote Originally Posted by sister harb
:D

Most of people in Finland can also speak by Swedish as here is 2 official languages... and in Lappland also Sami (Saame).

:statisfie
I wouldn't say most of people. Actually very few can speak and write Swedish to understand and read Swedish. And of course, nowadays Swedish is not necessary to learn in high school like it was some years to go.

If you live some other places than Pohjanmaa and capital area, no one can speak Swedish. They probably remember some words but most of people has forgotten it.

About 5 % speak Swedish as mother language in Finland. And that's why we all (rest 95%) have to study it :raging: Like in Turku, Swedish is not major "foreign" language anymore.
Reply

sister herb
04-26-2008, 11:14 AM
So many in here are saying as "svenska språken bettre folk"...

:D
Reply

Fishermans_eye
04-26-2008, 12:49 PM
format_quote Originally Posted by jyry
I wouldn't say most of people. Actually very few can speak and write Swedish to understand and read Swedish. And of course, nowadays Swedish is not necessary to learn in high school like it was some years to go.

If you live some other places than Pohjanmaa and capital area, no one can speak Swedish. They probably remember some words but most of people has forgotten it.

About 5 % speak Swedish as mother language in Finland. And that's why we all (rest 95%) have to study it :raging: Like in Turku, Swedish is not major "foreign" language anymore.
Oooo, that's to bad, Sweden has to civilize Finland again. Finnish people are savages, they hang around liquor stores in Sweden. And they always drink and drive. And speak their horrible language.

format_quote Originally Posted by sister harb
So many in here are saying as "svenska språken bettre folk"...

:D
What does that mean?
Reply

Al-Zaara
04-26-2008, 01:17 PM
format_quote Originally Posted by sister harb
Ja.

But I hate to speak Swedish. :raging:

:D
Nooo, don't hate Swedish. :laugh:


format_quote Originally Posted by jyry
About 5 % speak Swedish as mother language in Finland. And that's why we all (rest 95%) have to study it :raging: Like in Turku, Swedish is not major "foreign" language anymore.
I must say I thought the precentage number was higher than 5.
Reply

Al-Zaara
04-26-2008, 01:20 PM
format_quote Originally Posted by Fishermans_eye
Oooo, that's to bad, Sweden has to civilize Finland again. Finnish people are savages, they hang around liquor stores in Sweden. And they always drink and drive. And speak their horrible language.
Civilisera det finska folket med svenskarna hjälp?? Nej tack! Inga bögiga svenskar med deras snus och störande rikssvenska. Förresten så är det bevisat att de svenskspråkiga ungdomarna i Finland dricker mycket mera än de finskspråkiga.
Reply

Fishermans_eye
04-26-2008, 01:47 PM
format_quote Originally Posted by Al-Zaara
Civilisera det finska folket med svenskarna hjälp?? Nej tack! Inga bögiga svenskar med deras snus och störande rikssvenska.
Rikssvenska talar man i Uppsala/Eskilstuna. De flesta talar annat. Och vi missbrukar inte bokstaven ä. Bögiga, ja nog skulle en stenåldersman kalla någon som duschar för bög. Snus är gott, snusar just nu föresten, General lös.

format_quote Originally Posted by Al-Zaara
Förresten så är det bevisat att de svenskspråkiga ungdomarna i Finland dricker mycket mera än de finskspråkiga.
Vad bra att de försöker anpassa sig!
Reply

Al-Zaara
04-26-2008, 01:55 PM
format_quote Originally Posted by Fishermans_eye
Rikssvenska talar man i Uppsala/Eskilstuna. De flesta talar annat. Och vi missbrukar inte bokstaven ä. Bögiga, ja nog skulle en stenåldersman kalla någon som duschar för bög. Snus är gott, snusar just nu föresten, General lös.
Ä är menad att bli missbrukad. :D Äh, försök inte bortförklara er. Finnar duschar också, är hemskt organiserade och fina arbetare. Och mycket mera. :D

Vad bra att de försöker anpassa sig!
Visst är det!
Reply

Fishermans_eye
04-26-2008, 03:38 PM
format_quote Originally Posted by Al-Zaara
Ä är menad att bli missbrukad. :D Äh, försök inte bortförklara er. Finnar duschar också, är hemskt organiserade och fina arbetare. Och mycket mera. :D
Arbetare ja, och de borde arbeta för Sverige. Som kolonister, Ni får ha eran egen riksdag och behålla erat spräääk.

Visst är det!
Ja men vad tråkigt att det går till överdrift. En liter vodka om dagen duger för Finsk standard.
Reply

Nσσя'υℓ Jαииαн
04-26-2008, 03:54 PM
Ahh I think im in lala land lololol. No offense! :D
And no I don't speak Finnish.
Reply

Al-Zaara
04-26-2008, 04:40 PM
format_quote Originally Posted by Fishermans_eye
Arbetare ja, och de borde arbeta för Sverige. Som kolonister, Ni får ha eran egen riksdag och behålla erat spräääk.
Usch inte för Sverige och dess patetiska kungafamilj. Finläääändare är av mentalitet sedan man mötte dem olika än svenskarna, de passar bara inte ihop. Så ge upp tanken om att förena dem igen. :D

Ja men vad tråkigt att det går till överdrift. En liter vodka om dagen duger för Finsk standard.
Finnar, för din information, dricker sällan vodka. De tycker inte ens om ryssarna eller vad som har me Ryssland å göra.
Reply

Fishermans_eye
04-26-2008, 08:26 PM
format_quote Originally Posted by Jazzy
Ahh I think im in lala land lololol. No offense! :D
And no I don't speak Finnish.
Det gör inget vi talar Svenska. Sverige tar tillbaka det som till Sverige tillhör. Däribland finska trådar på Internet forum.:D
Reply

Fishermans_eye
04-26-2008, 08:28 PM
format_quote Originally Posted by Al-Zaara
Usch inte för Sverige och dess patetiska kungafamilj. Finläääändare är av mentalitet sedan man mötte dem olika än svenskarna, de passar bara inte ihop. Så ge upp tanken om att förena dem igen. :D
Sverige och Finland var inte förenat. Finland var Sverige, precis som Toaletten tillhör ens hem.

Finnar, för din information, dricker sällan vodka. De tycker inte ens om ryssarna eller vad som har me Ryssland å göra.
Finnar dricker hela tiden, såg du inte videona på prakresor.fi? Sen så går de till deras jävla bastun och dricker ännu mera. Piskar sig med växter gör de också!
Reply

Nσσя'υℓ Jαииαн
04-26-2008, 08:52 PM
LOL, i shall back out:S Instead of teaching, yall are talking lol.

:sl:
Reply

Al-Zaara
04-27-2008, 06:54 AM
Finnar dricker hela tiden, såg du inte videona på prakresor.fi? Sen så går de till deras jävla bastun och dricker ännu mera. Piskar sig med växter gör de också!
De dricker inte hela tiden, de sparar allt till vecko****et.. Haha. :D Och det där med piska sig med växter, de gör man i många andra kulturer också. Men kanske inte i Sverige, såklart, de är lite för "petita och förnäma" för sånt.

format_quote Originally Posted by Fishermans_eye
Det gör inget vi talar Svenska. Sverige tar tillbaka det som till Sverige tillhör. Däribland finska trådar på Internet forum.:D
Just det, nu tillbaka till finska! Tämä tyyppi jonka kanssa nyt puhuin ruotsia koko ajan vain järisee jostain että Suomi pitäisi kuulua Ruotsille taas ja jada-jada-jada. :skeleton:


format_quote Originally Posted by Jazzy
LOL, i shall back out:S Instead of teaching, yall are talking lol.

:sl:
Aleykum selam, confused-lady :p

But one member explained very well, did you check that post by jyry?
Reply

sister herb
04-27-2008, 06:56 AM
:cry:

Tästä paikasta on tainnut tulla ruotsalainen eikä suomalainen.

:laugh:
Reply

Al-Zaara
04-27-2008, 07:02 AM
format_quote Originally Posted by sister harb
:cry:

Tästä paikasta on tainnut tulla ruotsalainen eikä suomalainen.

:laugh:
Ei huolta, lopetin nyt ruotsin puhumista.. :-[ Sitä paitsi, mistä päin Suomea olet kotoisin? Oikeasti olisin kiinnostunut että minkäläinen murre teillä suomalaisilla tässä foorumissa on?

Mä oon sit Turust et näin mä oikeest siis puhun. ;D lol
Reply

sister herb
04-27-2008, 01:06 PM
Kaakkois-Suomesta ollaan eli jostain Savon ja Hämeen ja Karjalan rajamailta.

:statisfie
Reply

Nσσя'υℓ Jαииαн
04-27-2008, 04:12 PM
format_quote Originally Posted by Al-Zaara

Aleykum selam, confused-lady :p

But one member explained very well, did you check that post by jyry?
walaikum assalaam!

LOL sis, infact I have xD
Reply

Fishermans_eye
04-27-2008, 10:42 PM
format_quote Originally Posted by sister harb
:cry:

Tästä paikasta on tainnut tulla ruotsalainen eikä suomalainen.

:laugh:
Swedish only please!

Or should ve talk Finnish?

päääväääväää lakolkolkatta lapulop vattala eliom vitto aistala mongä!
Reply

sister herb
04-28-2008, 06:33 AM
format_quote Originally Posted by Fishermans_eye
Swedish only please!

Or should ve talk Finnish?

päääväääväää lakolkolkatta lapulop vattala eliom vitto aistala mongä!
Swedish only?

Your finnish seems to be kind of joke.

:statisfie
Reply

Fishermans_eye
04-28-2008, 10:08 PM
format_quote Originally Posted by sister harb
Swedish only?

Your finnish seems to be kind of joke.

:statisfie
Yes Swedish only! This is the Finish thread and Finland is a property of Sweden!

That was the point, did my mumbo jumbo make a little sense to you? Then it was close to Finish (mumbo jumbo).
Reply

sister herb
05-30-2008, 07:10 AM
:sl:

Kalamiehen_silmä menee nyt ruotsinkieliseen osastoonsa kiitos! Jätetään se riikinruotti rannalle.

:-[

Hyvin menee; neuvon yhdelle siskolle islamia minkä kerkeän. On kiva asua muslimina ei-muslimimaassa juuri siksi - niin kovin monet tulee kysymään uskosta ja haluaa kuulla lisää ja jotkut jopa löytää islamin.

:)
Reply

sister herb
07-26-2008, 03:55 AM
:sl:

Kiitti vaan onnentoivotuksista naimisiinmenoni johdosta.

:bump:

Ei jaksais odottaa sinne joulukuulle...


:statisfie

Se on Gazalainen eli eka pitää saada rajat auki. Huoh...
Reply

sister herb
11-26-2008, 06:21 AM
:sl:

Tämä näkyy todella olevan hiljainen osa forumia; ei yhtään postia kuukausiin. imsad Ja tänne on melkein hukkumassa lumeen... *niisk*

:statisfie Tuli pikku ongelmia ja vaihdoinkin sulhaseni Tanskassa asuvaan egyptiläiseen. Sellaista se elämä joskus on.

:-[
Reply

Al-Zaara
11-26-2008, 09:14 AM
Aleykum selam, sisko

Haha, ok, no inshaAllah se on kheyr ja toivon että se uusi mies nyt on se oikea valinta sinulle. :statisfie

Täälläpäinkin on paljon lunta, aivan ihanaaaa! Vaikka luvattiinkin lämpimämpää säätä sitten ensi viikkolla... Blääh!
Reply

Olive
11-27-2008, 08:33 AM
Wow... 9 pages of Finish! Excellent! :p
Reply

sister herb
12-05-2008, 08:57 AM
format_quote Originally Posted by Hanz
Wow... 9 pages of Finish! Excellent! :p
Heehee väärä kieli.

:bump1:
Reply

sister herb
12-10-2008, 11:21 AM
Tämäkin taitaa olla väärä kieli:

http://www.signonsandiego.com/uniont...n10kosovo.html

Menköön nyt tällä kertaa...

:bump1:

Onneksi olkoon, Mara!
Reply

Melinda
02-06-2009, 03:08 PM
format_quote Originally Posted by queenmuslimah
wow..........i would like to learn how to say....how are u? and wat is ur name? and also............the alphabets if that is possible...:D
How are u? - Mitä(=how) kuuluu?

What's your name? - Mikä(=what) sinun nimesi on?
Reply

Whatsthepoint
02-06-2009, 03:08 PM
Lekki tämon Suomi nötöpukki aartalimis göömo.:skeleton:
Reply

Melinda
02-06-2009, 03:09 PM
Whooooops i cant really write in here so good. :D Im a new user.

APUA:D
Reply

Melinda
02-06-2009, 03:15 PM
Sitä mun piti tulla tänne kirjoittaa että kiva kun täällä on suomessakin asuvia muslimeja! En oikeestaan edes tunne tätä sivustoa, mut etsin netistä jotain sivua missä voi oppia somaliaa ja löysin täältä sellasen sivun.

oon siis itse ihan kokonaan suomalainen (suomenruotsalainen oikeestaa) ja oon kiinnostunut Islaminuskosta.. pääasiassa sen takia että poikaystäväni on kotoisin Somaliasta (ja siksi halusin oppia lisää somaliaakin). :D tähän mennessä osaan kyllä joitain perussanoja ja paaaaljon kirosanoja :s

Tosi kiva kun löysin suomeeakin puhuvia täältä!:)
Reply

Al-Zaara
02-10-2009, 01:02 PM
mooi melinda! minä itse olen niin sanottu "ulkomaalainen suomenruotsalainen"! :D haha niin ystävät ainakin tykkää sanoa. toivottavasti löydät enemmän info somaliasta! suosittelisin kirjastoa.. :P
Reply

Fahiima
03-12-2009, 04:21 AM
what country do they speak fiinish?
Reply

sister herb
03-17-2009, 10:22 AM
:sl:

We are speaking Finnish language in Finland, or as by our language country called Suomi.

Some basic information about Finland:

https://www.cia.gov/library/publicat...k/geos/fi.html
Reply

sister herb
06-16-2009, 07:22 PM
:sl:

Ei yhtään suomalaista sitten maaliskuun? Onpa yksinäinen olo...

imsad

Missä kaikki on?

Jos tänne joku eksyy; sain pari kuukautta sitten kivan työpaikan - opetan suomea (ihan alkeistasoa vaan) maahanmuuttajille. On kovin kansainvälistä asiakaskuntaa - irakilaisia, somaleja, afganistanilaisia, eritrealaisia, sudanilaisia, malawilaisia jne.

:D

Ja juhannusruusut kukkii jo pihalla.
Reply

Samiira
06-20-2009, 12:03 PM
Salaama Caleikum kaikkille

En ole pitkään aikaan kirjoittanut tänne yhtään viestiä kiireiden vuoksi. Opiskelen tällä hetkellä työn ohella ja sen vuoksi ei jää yhtään vapaa aikaa surfata nettiä. Alhamdulilah olen tällä hetkellä lomalla joten ehdin tutustua foorumia uudestaan.

Sister Harb onneksi olkoon uudesta työpaikasta sinulla on edessä paljon haasteita, mutta InshaAllah sinä pärjäät ihan hyvin. Tuli mieleen kun itse aloitin suomen kielen opiskelut. Alussa opiskelusta ei tullut mitään sillä puhuin muiden kanssa omaa äidinkieltä. Mutta sitten meidät siirrettiin eri luokkiin joten oli pakko sitten oppia kieltä. Voi, niitä aikoja :)
Reply

sister herb
06-26-2009, 08:32 PM
Kiitos kiitos sisko Samiira. Kiva kun tännekin joku piipahti.

:bump1:

Työssäni on kivointa sen kansainvälisyys ja päivittäinen vaihtelevaisuus; koskaan ei aamulla tiedä mitä päivän mittaan tekee ja kenen kanssa. Minulla on parina päivänä viikossa työparina toinen opettaja mutta opiskelijat usein pyytävät minua heitä opettamaan; voi olla yhtenä syynä se, että suurin osa heistä on muslimeita kuten minäkin :statisfie Kiva nähdä islamilaisuus "vahvuutena" työssään ihan Suomessakin.

p.s. juhannusruusut ovat lakastumassa jo mutta muut kesäkukat alkavat kukintansa ja kaikenlaiset yrtit joita voi napsia ruokiin ja erityisesti salaatteihin.

:D

Hyvää kesänjatkoa kaikille, missä nyt olettekin
Reply

Samiira
08-09-2009, 06:29 PM
Salaama Caleikum, sister harb työsi kuulostaa todella mukavalta. He ovat varmaankin todella iloisia, että olet heitä avustamassa. Miten kauan sinulla on tämä työ?. Onko muuten vaikeeta saada töitä muslimi naisena?. Omasta kokemuksesta voi sanoa, että on etenkin alussa kun on kaikenlaista ennakkoluuloja. Alhamdulilah, niistäkin on selvitty :)
Reply

Somaiyah
08-11-2009, 02:13 PM
Salam,
Sorry to interrubt my Finnish speaking sisters, but don't most Finnish know Swedish too even with Finnish accent? :)
Reply

Al-Zaara
08-11-2009, 02:39 PM
Aleykum selam, J Aaliyah

Well, they probably know some basics, 'cause it's the other national language and taught in schools. I've met Finns who knew Swedish quite well, understood it but didn't want to speak it. I guess many of them were just not confident enough, which I can understand.

Then again, the Finnish-Swedes are a minority, 5% of the population and people don't like that it's being so powerful politically although so minor in their daily lives. I speak fluent Swedish. I think to learn a language is such a reward in itself, I feel it's unneccessary to fight so much, but both sides have their arguments.

---


Muuten, omasta mielestäni on pikkuisen vaikeampaa saada töitä Muslimi naisena jos sattuu olemaan ulkomaalainen. En tosi voi puhua kaikkille ulkomaasta tulleet (ulkomaalaisia olevia) Muslimi naisille, mutta sen kuvan olen saanut. Ymmärrän asian niin, että jos näkee "aidon" suomalaisen naisen voi saada sen vaikutelman että hänen "aito suomalaisuus" on sen verran hyve, että vaikka ei nyt pidettäisiin siitä että nainen on Muslimi ja (ehkä) pukeutuu hijabiin, hän silti olisi parempi (tai lähempi) valinta kuin se toinen Muslimi nainen. Oletan että molemmat puhuisivat sujuvasti suomea.

Totta kai, onhan sitten ne ihmiset jotka pitävät suomalaisen Muslimi naisen pahempana asiana kuin ulkomaalaisen Muslimi naisen. :hiding:
Reply

Somaiyah
08-11-2009, 05:12 PM
format_quote Originally Posted by Al-Zaara
Aleykum selam, J Aaliyah

Well, they probably know some basics, 'cause it's the other national language and taught in schools. I've met Finns who knew Swedish quite well, understood it but didn't want to speak it. I guess many of them were just not confident enough, which I can understand.

Then again, the Finnish-Swedes are a minority, 5% of the population and people don't like that it's being so powerful politically although so minor in their daily lives. I speak fluent Swedish. I think to learn a language is such a reward in itself, I feel it's unneccessary to fight so much, but both sides have their arguments.

---
Wa alaykum salam,
I don't know many Finnish people but the few I have known have spoken the Swedish with Finnish accent. But I have never looked up if it's something all know or just something a few knows. Thanks for the answer though :)
Reply

sister herb
08-13-2009, 06:01 PM
format_quote Originally Posted by Samiira
Salaama Caleikum, sister harb työsi kuulostaa todella mukavalta. He ovat varmaankin todella iloisia, että olet heitä avustamassa. Miten kauan sinulla on tämä työ?. Onko muuten vaikeeta saada töitä muslimi naisena?. Omasta kokemuksesta voi sanoa, että on etenkin alussa kun on kaikenlaista ennakkoluuloja. Alhamdulilah, niistäkin on selvitty :)
:sl:

Kyllä omasta puolestani voin sanoa ettei ainakaan pienellä paikkakunnalla ole helppoa saada töitä muslimina, oli nainen tai mies (no, naisestahan sen helpommin näkee kun hijabia käyttää kuten minä). Riippuu tosin kai alastakin. Tässä työpaikassa olin kautta sen toiminnan ensimmäinen muslimi, jonka he palkkasivat. Voisi sanoa että nyt on haastetta näyttää, miten hyviä työntekijöitä "me" oikein olemme.

Joo tämä on oikein ihannetyöpaikka; työkaverit ovat ottaneet minut vastaan ihan normaalisti ja luonnollisesti "asiakkaat" myös. Oppilaani ovat mukavia ja avoimia ihmisiä ja muutamat ovat kutsuneet minut kotiinsa tulevan ramadanin aikana nauttimaan iftaria heidän perheidensä kanssa. Työssä oli 3 kk:n koeaika mutta työsuhdetta jatkettiin niin että se kestää yhden vuoden. Voi olla että saan jatkaa myös toisen vuoden perään.

:statisfie

Hyvää kesänjatkoa ja tulevaa syksyä siskoille! Lähden tästä huomenna töitten jälkeen metsään sieniä etsimään ja nauttimaan luonnosta.
Reply

sister herb
11-08-2015, 07:18 AM
Salam alaykum

Jaa että suomenkielinen osio (mitähän se thread olis suomeksi?). Täälläpä vasta tuleekin olemaan hulinaa kun koko foorumilla taitaa olla vaan muutama suomenkielinen. Mutta ehkä lisää tulee kun on kerta ihan omankielinen paikkakin...
Reply

The-Deist
11-08-2015, 09:41 PM
Jätkät, HEI!
Reply

The-Deist
11-08-2015, 09:46 PM
format_quote Originally Posted by Samiira
Salaama Aleikum

Does anyone of you speak Finnish language? :)
Mun Äidin nimi on Samira... Epäilyttävää.
Reply

strivingobserver98
11-09-2015, 02:45 PM
format_quote Originally Posted by sister herb
Salam alaykum

Jaa että suomenkielinen osio (mitähän se thread olis suomeksi?). Täälläpä vasta tuleekin olemaan hulinaa kun koko foorumilla taitaa olla vaan muutama suomenkielinen. Mutta ehkä lisää tulee kun on kerta ihan omankielinen paikkakin...
:wa:

En voi puhua suomea , mutta voit ymmärtää minua oikein ?
Reply

sister herb
11-09-2015, 04:03 PM
Kyllähän minä voin. "Ymmärtää minua oikein" kuulostaa tosin hieman jäykältä ilmaisulta mutta ehkä se johtuu siitä käännösohjelmasta, jota olet käyttänyt.

;D
Reply

sister herb
11-11-2015, 06:22 PM
Tämän foorumin systeemi ei näemmä näytä suomalaisia ääkkösiä oikein. Tulee vaan musta ruutu, jossa on kysymysmerkki (vai näenkö vain minä sen niin omalla koneellani?). Ei se minua niin haittaa, mutta jos joku kopioi tästä tekstin ja yrittää kääntää sitä käännösohjelmalla, tulos on yhtä sotkua. Tai kuin yhtä siansaksaa.

Kyll�h�n min� voin. "Ymm�rt�� minua oikein" kuulostaa tosin hieman j�yk�lt� ilmaisulta mutta ehk� se johtuu siit� k��nn�sohjelmasta, jota olet k�ytt�nyt.
Reply

AhmedGassama
11-11-2015, 06:24 PM
I only understood "Salam alaykum" :D
Reply

sister herb
11-11-2015, 07:47 PM
format_quote Originally Posted by AhmedGassama
I only understood "Salam alaykum" :D
Suomeksi "salam alaykum" on "rauha kanssasi". :shade:
Reply

AhmedGassama
11-11-2015, 08:55 PM
format_quote Originally Posted by sister herb
Suomeksi "salam alaykum" on "rauha kanssasi". :shade:
oh yes yes rauha kanssasi too, thank you very much :D
Reply

sister herb
11-12-2015, 06:09 PM
Huomauttaisin ettei suomi lukeudu viikinkikieliin vaikka sen kirjaimistoon kuuluukin skandinaavisia kirjaimia kuten ä, ö ja ruotsalainen o.
Reply

AhmedGassama
11-12-2015, 06:24 PM
The language of the Vikings is really great ;)
Reply

sister herb
11-12-2015, 06:27 PM
Suomi kuuluu suomalais-ugrilaisiin kieliin.

Reply

AhmedGassama
11-12-2015, 06:36 PM
Oh my goodness, that's scary :D
Reply

The-Deist
01-24-2016, 06:54 PM
Miks ei ketää kirjota tänne?
Reply

sister herb
01-24-2016, 07:23 PM
Kun ei tällä foorumilla ole kuin pari jäsentä, jotka osaavat suomea.
Reply

The-Deist
01-24-2016, 07:25 PM
Totta, tosin ne jotka osaa ei oikein kirjota tänne.
Reply

sister herb
01-24-2016, 07:29 PM
Oliskohan täällä tällä hetkellä 3 suomen osaavaa eli ei kovin paljon.
Reply

The-Deist
01-24-2016, 07:33 PM
Osaaks Futuwwa?
Reply

sister herb
01-24-2016, 07:34 PM
Osaa kyllä.
Reply

The-Deist
01-24-2016, 07:35 PM
Lol. Siinä se. Vaan kolme ihmistä.
Reply

sister herb
01-24-2016, 07:45 PM
Täällä oli aluksi enemmän suomen osaajia, lähinnä siskoja mutta minne lie kadonneet. Pitäisköhän alkaa vetää suomenkurssia noille muille niin tulis vähän elämää. Olen aiemmin opettanut suomen vieraana kielenä maahanmuuttajille että eiköhän se sujuis. Eri asia, kiinnostaako ketään.
Reply

The-Deist
01-24-2016, 08:46 PM
Se ois iha kiva :). Mut kuten sanoit kiinostaako ketää?
Reply

crookedrib
01-25-2016, 03:09 AM
format_quote Originally Posted by StrivingforDeen
Se ois iha kiva :). Mut kuten sanoit kiinostaako ketää?
Voinko kysyä sinulta kysymyksen?
Reply

crookedrib
01-25-2016, 05:46 AM
format_quote Originally Posted by crookedrib
Voinko kysyä sinulta kysymyksen?

Nvm, please ignore this ^

Found my answer.
Reply

sister herb
01-25-2016, 08:57 AM
format_quote Originally Posted by crookedrib
Voinko kysyä sinulta kysymyksen?
Osaatko sinäkin suomea vai käytitkö käännösohjelmaa? Älä välitä, yritti veli Farhankin huijata... ;D
Reply

The-Deist
01-25-2016, 09:29 AM
Se on epäilyttävää jos ei tuu slangia kaytetyks.
Reply

sister herb
01-25-2016, 09:38 AM
Tai jospa viäntäis savvoo - hilijaa ja kovvoo. :giggling:
Reply

The-Deist
01-25-2016, 10:05 AM
Lol mitä vitsii???
Reply

crookedrib
01-25-2016, 11:11 PM
format_quote Originally Posted by sister herb
Osaatko sinäkin suomea vai käytitkö käännösohjelmaa? Älä välitä, yritti veli Farhankin huijata... ;D
Yes, i used google translate. I really needed to ask him something but then i came accross his agnostic thread.

Apologies, sister :)
Reply

The-Deist
02-08-2016, 10:39 AM
Kananananananananapullaaaat
Reply

sister herb
02-08-2016, 12:03 PM
Kanapullat? Toivottavasti ne maistuu.
Reply

The-Deist
02-08-2016, 12:04 PM
Ei vaa se mainos on best XD. Ootsä nähny se?
Reply

sister herb
02-08-2016, 12:08 PM
Ei tää oo nähny. Tää menee jääkaapille kun tulee mainoskatko. ;D Mainokset on muutenkin niin ärsyttäviä nykyään. Mutta niin ne oli ennenkin.
Reply

The-Deist
02-08-2016, 12:11 PM
Mä vaa jää puhelimelle. Simpsonit on niinku best. Onks tullu muutes koskaan kuultua Kevin Hartista?
Reply

Asiyah3
02-08-2016, 12:12 PM
Mitä sinä sanoa? minä tietää kaiki. Minä vahva suomi kieli. Mina on Suomi käviä.
Reply

The-Deist
02-08-2016, 12:13 PM
Onks se sun äidinkieli?
Reply

sister herb
02-08-2016, 12:15 PM
Kevin öh? :unsure: Simpsonit joo... Mä tykkään britti- ja saksalaisdekkareista.
Reply

sister herb
02-08-2016, 12:16 PM
format_quote Originally Posted by Asiyah3
Mitä sinä sanoa? minä tietää kaiki. Minä vahva suomi kieli. Mina on Suomi käviä.
Se on kiva kun tiedät kaiken. Mutta kovin vahvalta toi kieli ei kyllä vaikuta. ;)
Reply

The-Deist
02-08-2016, 12:16 PM
Dekkarit? Mitäs ne on?
Reply

Asiyah3
02-08-2016, 12:19 PM
format_quote Originally Posted by StrivingforDeen
Onks se sun äidinkieli?
Kyllä, on sun äidinkieli. Minä osaa Suomea, koska minun veli asua Suomisa.
Reply

sister herb
02-08-2016, 12:24 PM
format_quote Originally Posted by Asiyah3
Kyllä, on sun äidinkieli. Minä osaa Suomea, koska minun veli asua Suomisa.
Sinun pitäisi sanoa että se on mun äidinkieli. Sori korjailu, olen meinaan opettanut suomea.
Reply

sister herb
02-08-2016, 12:27 PM
format_quote Originally Posted by StrivingforDeen
Dekkarit? Mitäs ne on?
Poliisisarjat tai rikossarjat. Hercule Poirot, Komisario Banks, Shetlandin murhat, Murdochin murhamysteerit, Kettu... Brittikomediatkin menee, nyt toi Doc Martin.
Reply

Asiyah3
02-09-2016, 05:15 PM
format_quote Originally Posted by sister herb
Sinun pitäisi sanoa että se on mun äidinkieli. Sori korjailu, olen meinaan opettanut suomea.
format_quote Originally Posted by StrivingforDeen
Onks se sun äidinkieli?
Ajattelin muuten vaa ilmoittaa, että mä vaa pilailin aikaisemmin. :) Kyllähän mä suomea osaan, al-hamdulillah. Elikkä suomea osaavia jäseniä pitäis tällä hetkellä olla vähintään neljä.
Reply

sister herb
02-09-2016, 05:19 PM
:thumbsup:
Reply

MariaOwl
04-01-2016, 08:49 AM
Täällä kans yks suomenkielinen!
Reply

sister herb
04-01-2016, 12:26 PM
format_quote Originally Posted by MariaOwl
Täällä kans yks suomenkielinen!
Salam alaykum

Tervetuloa suomenkieliseen keskusteluun, sisko.
Reply

The-Deist
04-01-2016, 12:51 PM
format_quote Originally Posted by sister herb
Salam alaykum

Tervetuloa suomenkieliseen keskusteluun, sisko.
Nyt vielä joku Suomen-Ruotsalainen ni tulee Suomi, Ruotsi ottelu.
Reply

sister herb
04-01-2016, 12:54 PM
Ei kaikki suomenruotsalaiset (huom. kirjoitetaan yhteen ja pienellä alkukirjaimella - suomen ope täällä taas, heh) Ruotsia kannata.
Reply

sister herb
09-04-2016, 03:07 PM
Taitaa olla taas suomenkieliset harventuneet. Onks täällä enää ketään?
Reply

MariaOwl
09-05-2016, 10:59 AM
minä täällä :) vaikka en kyllä kovin aktiivisena :)
Reply

anatolian
09-05-2016, 11:49 AM
Sorry for english but we have quite finnish muslim members here compared to total numbers of finnish muslims to world muslims...dont we? :) We have also my old friend Futuwwa
Reply

noraina
09-05-2016, 12:24 PM
Hei :D
Reply

sister herb
09-05-2016, 06:42 PM
format_quote Originally Posted by noraina
Hei :D
Hei sisko-kulta. Hyvä alku suomenkielessä. Minä voin opettaa sinulle lisää. Opetin nimittäin aiemmin suomea vieraana kielenä. Ei se niin kamalan vaikea kieli ole, vaikka niin yleisesti väitetään.
Reply

sister herb
09-05-2016, 06:44 PM
format_quote Originally Posted by MariaOwl
minä täällä :) vaikka en kyllä kovin aktiivisena :)
Mitä sinulle kuuluu? Hyvää alkusyksyä. Ei ole muuten pöllömpi avatar, oikein persoonallinen.
Reply

sister herb
09-05-2016, 06:45 PM
format_quote Originally Posted by anatolian
Sorry for english but we have quite finnish muslim members here compared to total numbers of finnish muslims to world muslims...dont we? :) We have also my old friend Futuwwa
Well, I wish they would to be a little more active in here too.
Reply

noraina
09-06-2016, 06:49 AM
format_quote Originally Posted by sister herb
Hei sisko-kulta. Hyvä alku suomenkielessä. Minä voin opettaa sinulle lisää. Opetin nimittäin aiemmin suomea vieraana kielenä. Ei se niin kamalan vaikea kieli ole, vaikka niin yleisesti väitetään.
I used Google Translate for that, lol.

Finnish sounds quite beautiful, and when it is written down the letters look so nice together, the way they are arranged.

Opeta minua mokkapalat ;) (is that right, lol)
Reply

sister herb
09-06-2016, 03:22 PM
format_quote Originally Posted by noraina
I Opeta minua mokkapalat ;) (is that right, lol)
Ei se ihan oikein ole mutta ymmärrän kyllä mitä tarkoitat.

Opeta minulle mokkapalat.

Tai:

Opeta minua tekemään mokkapaloja.

Mokkapalat

3 munaa
3 dl sokeria
4 dl vehnäjauhoja
½ dl kaakaojauhetta
2 tl leivinjauhetta
1 tl vaniljasokeria
1 ½ dl maitoa
1 dl (100 g) sulatettua voita tai margariinia

Kuorrute:
300 g tomusokeria
½ dl kaakaojauhetta
2 rkl sulaa voita tai margariinia
4 rkl vahvaa kahvia

Pinnalle:
nonparelleja

1. Vaahdota munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Lisää joukkoon keskenään sekoitetut kuivat aineet ja sekoita varovasti.

2. Lisää maito ja sulaa voi tai margariini. Sekoita taikina tasaiseksi ja levitä reunalliselle, leivinpaperilla vuoratulle uunipellille.

3. Paista 225 asteessa noin 15 minuuttia.

Kuorrute:

1. Mittaa kulhoon tomusokeri, kaakaojauhe, sula voi ja kahvi. Sekoita tasaiseksi. Jos kuorrute on liian löysää, lisää hieman tomusokeria. Jos kuorrute on liian paksua, lisää hieman kahvia.

2. Levitä kuorrute lämpimän kakun pinnalle ja ripottele päälle värikkäitä nonparelleja.

Leikkaa paloiksi.
Reply

noraina
09-06-2016, 05:34 PM
Kiitos paljon sisko :Emoji49:
Reply

sister herb
09-06-2016, 06:41 PM
Ole hyvä.

Reply

Serinity
09-06-2016, 06:55 PM
:salam:

I've no idea how to talk Finnish......
Reply

sister herb
09-06-2016, 07:19 PM
^^ Suomi on hauska kieli:

http://www.islamicboard.com/misc-lan...-language.html

;)
Reply

Hey there! Looks like you're enjoying the discussion, but you're not signed up for an account.

When you create an account, you can participate in the discussions and share your thoughts. You also get notifications, here and via email, whenever new posts are made. And you can like posts and make new friends.
Sign Up

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 06-13-2010, 03:33 PM
  2. Replies: 0
    Last Post: 01-07-2010, 04:37 PM
  3. Replies: 25
    Last Post: 09-26-2008, 11:37 AM
  4. Replies: 1
    Last Post: 07-26-2008, 12:24 PM
  5. Replies: 11
    Last Post: 08-21-2007, 07:02 AM
British Wholesales - Certified Wholesale Linen & Towels | Holiday in the Maldives

IslamicBoard

Experience a richer experience on our mobile app!