Can u answer it?

  • Thread starter Thread starter Pen Marks
  • Start date Start date
  • Replies Replies 51
  • Views Views 8K
Status
Not open for further replies.

Pen Marks

IB Veteran
Messages
677
Reaction score
95
Gender
Female
Religion
Islam
:sl:

ok som1 asked me this yesterday and I tried answering and I got the biggest headache in the world lol. Anyone wana try?

There are 7 girls on a bus, and each girl has 7 backpacks. In those backpacks are 7 cats. With every cat there is, there are 7 little kittens. The question is...how many legs can you count that are on riding on that bus?

i'll try again inshallah :blind:
 
:sl:

I got 238.
7 x 2 = 14 [Girls]
7 x 4 = 28 [Cats]
28 x 7 = 196 [Kittens]

Hope it's right :p Insha'Allah

:w:
 
Last edited:
I got 70

7x 2 = 14 (Girls)
4x 7 = 28 (Cats)
4x 7 = 28 (Kittens)

Hmmm

O no wait its wrong Just ignore This :D
 
14? just the girls, the cats n kittens are in the back backpacks so they shouldnt get counted init.:?
 
:sl:

I got 238.
7 x 2 = 14 [Girls]
7 x 4 = 28 [Cats]
28 x 7 = 196 [Kittens]

Hope it's right :p Insha'Allah

:w:

No, you forgot the busdriver's legs and the fact that every girl has 7 backpacks, and that for every cat in that backpack there are 7 kittens.. I'm pretty sure the answer is 10992.

edit: it doesn't say anything of a busdriver.. so if there isn't any, then it is 10990!
 
Last edited:
the cats n kittens are in the back backpacks so they shouldnt get counted init

no dey are counted, dey r riding on the bus! lol :D
 
1 girl= 2legs
7 bakcpacks
1 backpack:
7 cats = 28 legs
49 ktten = 196 legs

so
252 = 1 backpack
so 7 x 252 = 1764 Is 1 girl

so we do 7 x 1764 = 12348 + if busdriver(2)= 12350

It gotta be right now
 
Last edited:
:sl:

No, you forgot the busdriver's legs and the fact that every girl has 7 backpacks,

Ooops. I must have misread that! :-[

So the answer is 10992?..That's a lot of legs. :thumbs_up though, Masha'Allah!

:w:
 
Last edited:
No, you forgot the busdriver's legs and the fact that every girl has 7 backpacks, and that for every cat in that backpack there are 7 kittens.. I'm pretty sure the answer is 10992.

edit: it doesn't say anything of a busdriver.. so if there isn't any, then it is 10990!
why wos driving Than ;D but 10990!!! HOW??
 
:sl:

ok som1 asked me this yesterday and I tried answering and I got the biggest headache in the world lol. Anyone wana try?

There are 7 girls on a bus, and each girl has 7 backpacks. In those backpacks are 7 cats. With every cat there is, there are 7 little kittens. The question is...how many legs can you count that are on riding on that bus?

i'll try again inshallah :blind:


umm

7x2=14 ( the girls)
7x7=49=number of cats = 49x4 legs= 196

49 cats with 7 kittens each = 49 x7 = 343 (kittens)

so
14 +196 + 343= 553

553 legs?

that right? :?
 
:sl:



Ooops. I must have misread that?

So the answer is 10992?..That's a lot of legs. :thumbs_up though, Masha'Allah!

:w:

Aleykum selam,

It's 10990 if there isn't any busdriver. Just saw it didn't state anything.. But I assumed there was one. :-[

Yeah, subhanAllah.. Just made me realize it may seem as much less! I hope I calculated it right, I'm doing it again for the third time just to check..

Unbelivable, I'm doing Maths on my free time. Where's the world going to? lol
 
But Nobody got the answer how can we know wich one is right :D
 
umm

7x2=14 ( the girls)
7x7=49=number of cats = 49x4 legs= 196

49 cats with 7 kittens each = 49 x7 = 343 (kittens)

so
14 +196 + 343= 553

553 legs?

that right? :?


oh wait actually i missed a step out :P lol :exhausted

343 kittens with 4 legs each = 1372
14+196+1372=1582

so is it not 1582 legs...and if there is a bus driver then `1590 legs?

:?....got a hedache now hehe lol
 
why wos driving Than ;D but 10990!!! HOW??

1 girl has 7 backpacks, in which 7 cats are and for every cat there are 7 kittens. That's the whole secret to actually get it.

Backpack 1 has 7 cats. Cat 1 has 7 kittens. That makes 8 animals (1 cat + 7 kittens). 7 cats X 8 = 56. 56 cats per bag X 7 bags= 392.
392 = is number of animals with every girl. Now that 392 X 7 girls = 2744.
Every animal has 4 legs, so now you take 2744 X 4 = 10976. 7 girls have 2 legs each, it makes 14 girl-legs. 10976 + 14 = 10990.

Am right or wrong? I'll soon fall asleep and don't want this bothering me until the morning! The answer is... ?
 
Last edited:
i got this

Given:
7 girls = Every girl = 2 legs
7*2 = 14
********
7 Backpacks = Every backpack = 7 cats
7*7 = 49 cats
49 cats = Every cat = 4 legs
49*4 = 196
*******
196 Cats = Ever cat = 7 Kittens
196*7 = 1372 Kittens
1372 Kittens = Every Kitten = 4 legs
1372*4 = 5488
*******
1 Bus Driver = 2 legs
1*2 = 2
*******
Add everything up
14+196+5488+2= 5,700 Legs
 
1 girl has 7 backpacks, in which 7 cats are and for every cat there are 7 kittens. That's the whole secret to actually get it.

Backpack 1 has 7 cats. Cat 1 has 7 kittens. That makes 8 animals (1 cat + 7 kittens). 7 cats X 8 = 56. 56 cats per bag X 7 bags= 392.
392 = is number of animals with every girl. Now that 392 X 7 girls = 2744.
Very animal has 4 legs, so now you take 2744 X 4 = 10976. 7 girls have 2 legs each, it makes 14 girl-legs. 10976 + 14 = 10990.

Am right or wrong? I'll soon fall asleep and don't want this bothering me until the morning! The answer is... ?


oh yhhh

buh is it right?

if it is Mashallah :thumbs_up
 
i got this

Given:
7 girls = Every girl = 2 legs
7*2 = 14
********
7 Backpacks = Every backpack = 7 cats
7*7 = 49 cats
49 cats = Every cat = 4 legs
49*4 = 196
*******
196 Cats = Ever cat = 7 Kittens
196*7 = 1372 Kittens
1372 Kittens = Every Kitten = 4 legs
1372*4 = 5488
*******
1 Bus Driver = 2 legs
1*2 = 2
*******
Add everything up
14+196+5488+2= 5,700 Legs


but arent there only 49 cats..not 196?
theres 196 legs arent there of the cats? :?
 
Status
Not open for further replies.

Similar Threads

Back
Top